Domarna under Fotbolls-VM

Afrika
ABD EL FATAH Essam (EGY)
CODJIA Coffi (BEN)

Asien
KAMIKAWA Toru (JPN)
MAIDIN Shamsul (SIN)
SHIELD Mark (AUS)

Europa
BUSACCA Massimo (SUI)
DE BLEECKERE Frank (BEL)
DE SANTIS Massimo (ITA)
IVANOV Valentin (RUS)
MEDINA CANTALEJO Luis (ESP)
MERK Markus (GER)
MICHEL Lubos (SVK)
POLL Graham (ENG)
POULAT Eric (FRA)
ROSETTI Roberto (ITA)

Nord- och cenralamerika
ARCHUNDIA Benito (MEX)
PRENDERGAST Peter (JAM)
RODRIGUEZ Marco (MEX)

Sydamerika
AMARILLA Carlos (PAR)
ELIZONDO Horacio (ARG)
LARRIONDA Jorge (URU)
RUIZ Oscar (COL)
SIMON Carlos (BRA)

Skyttekungar i de tidigare vm-slutspelen

1930 Giullermo Stabile Argentina – 8

1934 Oldrich Nejedly Tjeckoslovakien – 5

1938 Leonidas Da Silva Brasilien – 8

1950 Ademir Brasilien – 9

1954 Sandor Kocsis Ungern – 11

1958 Just Fontaine Frankrike – 13

1962 Garrincha Brasilien, Vava (Brasilien), Leonel Sanchez, Chile etc, 4 mål

1966 Eusebio (Portugal, 9

1970 Gerd Müller Västtyskland 10

1974 Grzegorz Lato Polen – 7

1978 Mario Kempes Argentina – 6

1982 Paulo Rossi Italien – 6

1986 Gary Lineker England – 6

1990 Salvatore Schillachi (Italien) – 6

1994 Hristo Stoitchkov (Bulgarien), Oleg Salenko (Ryssland) – 6

1998 Davor Suker Kroatien – 6

2002 Ronaldo Brasilien – 8

TV-tider under fotbolls-vm i tyskland

Matcher
Fredag 9 jun:
18.00: Tyskland-Costa Rica (SVT)
21.00: Polen-Ecuador (TV4)

Lördag 10 jun:
15.00: England-Paraguay (SVT)
18.00: Trinidad och Tobago–Sverige (SVT)
21.00: Argentina-Elfenbenskusten (TV4)

Söndag 11 jun:
15.00: Serbien och Montenegro-Holland (TV4)
18.00: Mexiko-Iran (SVT)
21.00: Angola-Portugal (TV4)

Måndag 12 jun:
15.00: Australien-Japan (TV4)
18.00: USA-Tjeckien (TV4)
21.00: Italien-Ghana (SVT)

Tisdag 13 jun:
15.00: Sydkorea-Togo (TV4)
18.00: Frankrike-Schweiz (SVT)
21.00: Brasilien-Kroatien (SVT)

Onsdag 14 jun:
15.00: Spanien-Ukraina (SVT)
18.00: Tunisien-Saudiarabien (TV4)
21.00: Tyskland-Polen (SVT)

Torsdag 15 jun:
15.00: Ecuador-Costa Rica (TV4)
18.00: England-Trinidad och Tobago (SVT)
21.00: Sverige-Paraguay (TV4)

Fredag 16 jun:
15.00: Argentina-Serbien-Montenegro (SVT)
18.00: Holland-Elfenbenskusten (TV4)
21.00: Mexiko-Angola (SVT)

Lördag 17 jun:
15.00: Portugal-Iran (TV4)
18.00: Italien-USA (SVT)
21.00: Tjeckien-Ghana (TV4)

Söndag 18 jun:
15.00: Brasilien-Australien (SVT)
18.00: Japan-Kroatien (TV4)
21.00: Frankrike-Sydkorea (SVT)

Måndag 19 jun:
15.00: Togo-Schweiz (TV4)
18.00: Spanien-Tunisien (SVT)
21.00: Saudiarabien-Ukraina (TV4)

Tisdag 20 jun:
16.00: Ecuador-Tyskland (TV4)
16.00: Costa Rica-Polen (TV4)
21.00: Sverige-England (SVT)
21.00: Paraguay-Trinidad och Tobago (SVT)

Onsdag 21 jun:
16.00: Holland-Argentina (TV4)
16.00: Elfenbenskusten-Serbien och Montenegro (TV4)
21.00: Portugal-Mexiko (SVT)
21.00 Iran-Angola (SVT)

Torsdag 22 jun:
16.00: Tjeckien-Italien (SVT)
16.00: Ghana-USA (SVT)
21.00: Japan-Brasilien (TV4)
21.00 Stuttgart: Kroatien-Australien (TV4)

Fredag 23 jun:
16.00: Togo-Frankrike (TV4)
16.00: Schweiz-Sydkorea (TV4)
21.00: Saudiarabien-Spanien (SVT)
21:00: Ukraina-Tunisien (SVT)

Spelschema för fotbolls-vm i Tyskland

Grupp A
9/6 kl 18 i München: Tyskland–Costa Rica
9/6 kl 21 i Gelsenkirchen: Polen–Ecuador
14/6 kl 21 i Dortmund: Tyskland–Polen
15/6 kl 15 i Hamburg: Ecuador–Costa Rica
20/6 kl 16 i Berlin: Ecuador–Tyskland
20/6 kl 16 i Hannover: Costa Rica–Polen

Grupp B
10/6 kl 15 i Frankfurt: England–Paraguay
10/6 kl 18 i Dortmund: Trinidad/T–Sverige
15/6 kl 18 i Nürnberg: England–Trinidad/T
15/6 kl 21 i Berlin: Sverige–Paraguay
20/6 kl 21 i Köln: Sverige–England
20/6 kl 21 i Kaisersl.: Paraguay–Trinidad/T

Grupp C
10/6 kl 21 i Hamburg: Argentina–Elfenbensk
11/6 kl 15 i Leipzig: Serbien/M–Holland
16/6 kl 15 i Gelsenk: Argentina–Serbien/M
16/6 kl 18 i Stuttgart: Holland–Elfenbensk.
21/6 kl 21 i Frankfurt: Holland–Argentina
21/6 kl 21 i München: Elfenbensk–Serbien/M

Grupp D
11/6 kl 18 i Nürnberg: Mexiko–Iran
11/6 kl 21 i Köln: Angola–Portugal
16/6 kl 21 i Hannover: Mexiko–Angola
17/6 kl 15 i Frankfurt: Portugal–Iran
21/6 kl 16 i Gelsenkirchen: Portugal–Mexiko
21/6 kl 16 i Leipzig: Iran–Angola

Grupp E
12/6 kl 21 i Hannover: Italien–Ghana
12/6 kl 18 i Gelsenkirchen:USA–Tjeckien
17/6 kl 21 i Kaiserslautern:Italien–USA
17/6 kl 18 i Köln: Tjeckien–Ghana
22/6 kl 16 i Hamburg: Tjeckien–Italien
22/6 kl 16 i Nürnberg: Ghana–USA

Grupp F
12/6 kl 15 i Kaiserslaut: Australien–Japan
13/6 kl 21 i Berlin: Brasilien–Kroatien
18/6 kl 18 i München: Brasilien–Australien
18/6 kl 15 i Nürnberg: Japan–Kroatien
22/6 kl 21 i Dortmund: Japan–Brasilien
22/6 kl 21 i Stuttgart: Kroatien–Australien

Grupp G
13/6 kl 18 i Stuttgart: Frankrike–Schweiz
13/6 kl 21 i Frankfurt: Sydkorea–Togo
18/6 kl 21 i Leipzig: Frankrike–Sydkorea
19/6 kl 15 i Dortmund: Togo–Schweiz
23/6 kl 21 i Köln: Togo–Frankrike
23/6 kl 21 i Hannover: Schweiz–Sydkorea

Grupp H
14/6 kl 15 i Leipzig: Spanien–Ukraina
14/6 kl 18 i München: Tunisien–Saudiarab.
19/6 kl 21 i Stuttgart: Spanien–Tunisien
19/6 kl 18 i Hamburg: Saudiarab–Ukraina
23/6 kl 16 i Kaisersl: Saudiarab–Spanien
23/6 kl 16 i Berlin: Ukraina–Tunisien

Åttondelsfinaler
24 juni kl 17 i München: 1A–2B
24 juni kl 21 i Leipzig: 1C–2D
25 juni kl 17 i Stuttgart: 1B–2A
25 juni kl 21 i Nürnberg: 1D–2C
26 juni kl 17 i Kaiserslautern: 1E–2F
26 juni kl 21 i Köln: 1G–2H
27 juni kl 17 i Dortmund: 1F–2E
27 juni kl 21i Hannover: 1H–2G

Kvartsfinaler
30 juni kl 17 i Berlin
30 juni kl 21 i Hamburg
1 juli kl 17 i Frankfurt
1 juli kl 21 i Gelsenkirchen

Semifinaler
4 juli kl 21 i Dortmund
5 juli kl 21 i München

Bronsmatch
8 juli kl 21 i Stuttgart

Final
9 juli kl 20 i Berlin

Franken-Stadion Nürnberg

Frankenstadion invigdes 1991. Genom olika åtgärder, bland annat sänkning av spelplanen och extra läktare har kapaciteten utökats.

Fakta
Kapacitet: 45,500 (Under fotbolls-vm kommer dock antalet reduceras)

FIFA VM-stadion München

I oktober 2001 röstade invånarna i München i en folkomröstning för att ett nytt renodlat fotbollstadion skulle byggas. De röstade ja och fick en av europas läckraste arenor.

Fakta
Kapacitet: 66,000 (Under fotbolls-vm kommer dock antalet reduceras)